طرز پخت برنج در پلوپز، مرحله به مرحله

طرز پخت برنج در پلوپز، مرحله به مرحله

برنج از خوشمزه‌ترین غلات دنیاست روش‌های متعددی برای پخت آن وجود دارد. مخصوصا پخت برنج ایرانی که باید با دقت انجام شود. پیشنهاد ما پخت برنج در پلوپز است که کم دردسرترین روش برای اینکار می‌باشد. چون در این صورت نباید تمام مدت پخت برنج مراقب آن باشید. پس برای پخت برنج در پلوپز برقی و دیجیتال به نکات مهم گفته شده توجه کنید تا عطر و طعم واقعی پلو در خانه شما بپیچد. در ادامه روش‌های مختلف طرز تهیه برنج در پلوپز را بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم ویدیو آموزش پخت برنج در پلوپز دیجیتالی را هم در ادامه ببینید.

پخت برنج در پلوپز دیجیتالی، ساده‌ترین روش!

برای پخت بهتر و ساده‌تر برنج می‌توانید از پلوپز دیجیتالی استفاده کنید. استفاده از پلوپز برقی دیجیتالی این امکان را به شما می‌دهد که به بهترین شکل برنج خود را بپزید. یکی از مشکلات پخت برنج با قابلمه این است که، بعد از خاموش کردن شعله اجاق گاز، بافت و لطافت برنج از بین رفته و با دوباره گرم کردن آن، تازگی خود را از دست می‌دهد.

طرز پخت برنج در پلوپز برقی، مرحله به مرحله
طرز پخت برنج در پلوپز برقی دیجیتالی

اما پلوپز دیجیتالی با وجود گرم نگه دارنده (keep warm)، ساختار یکپارچه برنج یا هر ماده غذایی دیگر را حفظ می‌کند. همچنین بسیاری از پلوپزهای مدرن دارای تایمر هستند که پخت غذا را چند ساعت بعد شروع می‌کنند. با انتخاب گزینه PRESET در پلوپز می‌توانید پخت برنج را از چند ساعت آینده استارت بزنید.

مدت زمان پخت برنج در پلوپز چقدر است؟

زمان پخت برنج در پلوپزهای دیجیتالی به صورت پیش فرض بر روی آن تنظیم شده است. این زمان برای هر نوع برنجی مناسب است و اکثراً قابل تغییر نمی‌باشد. مدت زمان پخت برنج در پلوپز بین 20 الی 30 دقیقه است. برای برنج های دیرپز، آب بیشتری اضافه کنید تا برنج به مقدار کافی پخته شود.

پخت برنج در پلوپز دیجیتالی با انتخاب دکمه ‌ RICE در پلوپز شروع و بعد از گذشت 25 دقیقه آماده سرو می‌باشد.

گزینه‌های RICE و CRISPY RICE در پلوپز

انتخاب هر یک از این دو گزینه به سلیقه و زمان شما بستگی دارد. اینکه شما به برنج ته دیگ دار یا همان ته چین علاقه دارید یا برنج به صورت کته را ترجیح می‌دهید؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 • گزینه RICE در پلوپز
  برای راه اندازی پلوپز و استفاده از گزینه RICE فقط کافی‌ست که برنج از قبل خیس خورده را با کمی نمک و روغن درون دیگ پلوپز بریزید. سپس برای 2 پیمانه برنج، 4 پیمانه آب ریخته و گزینه RICE را انتخاب و دکمه استارت را بزنید. تایمی که برای پخت برنج در نظر گرفته شده است 25 دقیقه می‌باشد. در نتیجه پلو شما آماده است.
 • گزینه CRISPY RICE در پلوپز
  ته چین یک غذای اصیل ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. از گزینه CRISPY RICE برای پخت برنج با ته دیگ یا پخت ته چین استفاده کنید. تهیه برنج با گزینه CRISPY RICE در پلوپز، در زمان 1 ساعت و 30 دقیقه انجام می‌گیرد.
ترفندهای پختن برنج در پلوپز برقی
ترفندهای پختن برنج در پلوپز برقی

برای اینکه غذایتان بعد از اتمام تایم پخت همچنان گرم بماند، حواستان به گزینه KEEP WARM باشد. در صورتی که این گزینه روشن است، پلو شما در پلوپز تا موقع سرو همچنان گرم می‌ماند.

پخت مرحله به مرحله برنج با پلوپز برقی

پخت مرحله به مرحله برنج با پلوپز می‌تواند راهنمای خوبی برای کسانی باشد که به تازگی از این محصول استفاده می‌کنند. در ادامه تمام این مراحل را قرار داده‌ایم تا به راحتی انجام دهید.

 1. یک ساعت قبل از پخت، برنج را با آب و کمی نمک خیس کنید.
 2. بعد از یک ساعت، آب برنج را خالی کرده و برنج را درون دیگ پلوپز بریزید.
 3. روغن، نمک و آب را به مقدار کافی درون دیگ پلوپز بریزید. (برای 2 پیمانه برنج 4 پیمانه آب کافی‌ست)
 4. سپس پلوپز را به برق زده و از پنل دیجیتالی گزینه RICE را انتخاب کنید.
 5. چندین بار برنج را هم بزنید. سعی کنید برای هم زدن از قاشق چوبی یا قاشق مخصوص پلوپز استفاده کنید.
 6. بعد از گذشت 25 دقیقه پلوی شما آماده است.

همچنین برای اینکه پلوی شما بعد از پخت گرم بماند، می‌توانید گزینه KEEP WARM در پلوپز را فعال نگه دارید.

مطالعه بیشتر  طرز تهیه کوکو سبزی با ساندویچ ساز، در 10 دقیقه!

مقدار آب مورد نیاز برای پخت برنج

مقدار آب مورد نیاز برای تهیه برنج در پلوپز دغدغه اکثر بانوان است. بهتر است مقدار آب را بر اساس مقدار برنج و نوع برنج اندازه بگیرید. همچنین از علائم و نشانه گذاری‌های داخل دیگ پلوپز برقی خود نیز استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود از آب سرد برای پختن برنج استفاده کنید.

 مقدار آب برنج در پلوپز به نوع برنجی و مقدار نرمی پلو دلخواه شما بستگی دارد

جدول زیر، به شما کمک می‌کند تا پلوی یک دست و سفید برای سرو داسته باشید.

نوع برنج مقدار آب به ازای هر پیمانه برنج
برنج نیم دانه 1 و 4/1 پیمانه
برنج ایرانی دانه متوسط 1 و 2/1 پیمانه
برنج دانه بلند ایرانی 1 و 4/3 پیمانه
برنج قهوه‌ای  2 و 4/1 پیمانه
آموزش پخت برنج در پلوپز
آموزش پخت برنج در پلوپز

ویدیو آموزش پخت برنج در پلوپز دیجیتالی

در این ویدیو به صورت مرحله به مرحله پختن برنج با پلوپز را اموزش داده‌ایم. برای عملکرد بهتر، به نکات گفته شده در این ویدیو توجه لازم را داشته باشید.

سوالات متداول در پخت برنج با پلوپز

 1.  چرا باید از قبل برنج را خیس کنیم؟
  خیس کردن برنج به پخت بهتر و سریع‌تر آن کمک می‌کند. اگر برنج را با آب و نمک خیس کنیم نشکسته و به اندازه کافی قد می‌کشد.
 2. از چند ساعت قبل برنج را خیس کنیم؟
  از آنجایی که زمان پخت هر برنج متفاوت است، زمان خیس کردن آن نیز متفاوت می‌باشد. برنج‌هایی که به اصطلاح زودپز هستند، نیاز به خیس خوردن کمتری دارند. مثلاً برنج نیم دانه را باید 15 دقیقه با آب و نمک خیس کنید. اما برنج ایرانی دانه بلند، حداقل یک ساعت نیاز به خیس کردن دارد.
 3. برای هر پیمانه برنج چه مقدار آب باید بریزیم؟
  برای هر پیمانه برنج 2 پیمانه آب بریزید. در هنگام پخت اگر آب برنج بخار شد و برنج شما هنوز به آن درجه از پخت نرسیده بود، مقدار کمی آب به آن اضافه کنید.
 4. اگر برنج ته گرفت و بوی سوختگی از آن بلند شد، چه کاری انجام دهیم؟ 
  معمولاً در پلوپزهای دیجیتال به ندرت دیده می‌شود که پلو، ته گرفته یا بسوزد. اگر این اتفاق برای برنج شما افتاد، مطمئن باشید که دیگ پلوپز آسیب دیده یا تایمر و دمای آن نیاز به تنظیم مجدد دارد. اما برای اینکه برنج شما بوی سوختگی ندهد، تکه‌ای از نان لواش را بر روی آن قرار دهید تا بوی سوختگی را بگیرد.
 5. چه کار کنیم تا برنج ما شفته نشود؟
  اگر برنج شما شفته شد، به این معنی است که مقدار آب بیشتری برای پخت درون دیگ پلوپز ریخته‌اید. سعی کنید این مقدار را برای دفعات بعد کاهش دهید.
 6. برای معطر شدن برنج چه کاری انجام دهیم؟
  اگر می‌خواهید برنج شما عطر بی‌نظیری بگیرد، هنگام پخت به آن دانه‌های هل یا چند برگ بو اضافه کنید تا در آب برنج بجوشد.
 7. چگونه پلوپز دیجیتالی را برای پخت برنج تنظیم کنیم؟
  مهم‌ترین و اولین کاری که یک پلوپز انجام می‌دهد، پخت برنج است. در اکثر پلوپزهای دیجیتالی این گزینه به اسم RICE بر روی پنل دستگاه وجود دارد. که زمان و دمای مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است.

بهترین پلوپز ایرانی از نظر خریداران

در بازار لوازم خانگی برندهای زیادی وجود دارد که دست به تولید پلوپزهای چند منظوره زده‌اند. یکی از برندهای ایرانی که در این زمینه توانسته رضایت اکثر خریداران را به خود جلب کند، برند ادمیلسون می‌باشد. پلوپز 21 کاره ادمیلسون دارای قابلیت‌های زیادی است. این دستگاه که از کنترل پنل دیجیتالی کاملاً لمسی برخوردار است، 2 گزینه برای پخت برنج دارد. بر روی نمایشگر پلوپز این دو گزینه به اسم RICE , CRISPY RICE نشان داده می‌شود. معمولاً برای پخت برنج به صورت کته، از گزینه RICE و برای پخت برنج به صورت ته دیگ دار از گزینه CRISPY RICE استفاده می‌شود.

اگر مطالب بالا برای شما مفید و موثر واقع شده است و به خرید این محصول بی‌نظیر علاقه دارید، باید بگویم که برند ادمیلسون در سراسر ایران نمایندگی فعال دارد. همچنین سایت فروشگاهی محصولات ادمیلسون به آدرس edmilson.ir برای خرید پلوپز 21 کاره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.