استاندارد لوازم خانگی، درجه بندی می‌شود

استاندارد لوازم خانگی

به مناسبت هفته استاندارد، برنامه صف اول از جناب آقای مهدی اسلام پناه دعوت به عمل آوردند. ایشان در طول سخنرانی خود، به‌روزرسانی استاندارد‌های برخی لوازم خانگی را عنوان کرد. وی با اشاره به اهمیت این موضوع، وضع استاندارد‌های دقیق‌تر با درج سطوح مختلف را اولویت کار مسئولان مرتبط اعلام کرد. اسلام پناه بیان داشت: شاخص‌های موجود، بر پایش و دقت در ارائه خدمات به مصرف کننده خواهد بود. این فرایند با توجه به دقت و ایجاد استاندارد‌های جدید برای ارتقای لوازم خانگی، نیازمند زمان است.

ضرورت ارتقای استاندارد

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی در این زمینه کمک می‌کنند، تصریح کرد: واحدهای تولیدی، برای رقابت در بازار‌های داخلی و خارجی نیاز به ارتقاء کیفیت دارند. محرک اصلی رشد اقتصادی، سرمایه و نیروی کار است. البته در کنار آن استاندارد سازی، نوآوری اقتصادی را در پی دارد. ایشان همچنین افزود در شاخص جهانی نوآوری، ایران به رتبه 6 منطقه دست پیدا کرده و در مقایسه با سال گذشته هفت مرتبه ترقی داشته است، این آمار توسط سازمان جهانی مالکیت فکری Global Innovation Index مورد ارزیابی قرار گرفته است. وی اضافه کرد: ایران در این شاخص از بین 132 کشور، در رتبه 53 قرار دارد.

بروزرسانی استانداردهای لوازم خانگی
به‌روزرسانی استانداردهای لوازم خانگی

زمان و نحوه اجرای استاندارد لوازم خانگی

اسلام پناه ادامه داد: همانطور که میدانیم الزاماً استاندارد تمام محصولات لوازم خانگی باید بروز باشد. برای رفع برخی ایرادات در حال حاضر، بخش‌ها و تیم‌های مجرب در حوزه تحقیق و توسعه شروع به فعالیت کرده‌اند. این بخش‌ها نظرات خود را برای تدوین استاندارد‌ها ارائه داده‌اند. برای مثال در بخش کولر آبی با همکاری تولیدکنندگان، شاخص‌هایی تعریف شده است. این روند برای تدوین رفع نواقص و به‌روزرسانی آن‌ها در یک بازه 6 الی 9 ماه، برنامه ریزی شده است.  طبیعتاً بخشی از این استانداردها تا پایان سال جاری و برخی دیگر در سال آینده تعریف می‌شود. این تغییرات در جهت بهبود شاخص‌های جدید، از دقت بالا و فناوری پیشرفته بهره برده است. همین موضوع نقش اساسی در کیفیت لوازم خانگی و کالاهای تولید شده در داخل کشور دارد.

درحال حاضر مشخص شدن استاندارد کالاها، فقط با درج علامت آن است و نمی‌توان گفت که کالای مورد نظر بهترین یا ضعیف‌ترین عملکرد را دارد. با توجه به درجه بندی استاندارد لوازم خانگی، همچون برچسب انرژی می‌توان این ضعف را برطرف کرد. همچنین شاهد رقابت برای افزایش کیفیت قطعات و کالاهای تولیدی در داخل کشور خواهیم بود.

سخن پایانی

آقای اسلام پناه در رابطه با قطعات غیراستاندارد در همه صنایع افزودند: بی‌گمان در آینده نزدیک، سهل‌انگاری در تایید صلاحیت‌ها و حتی واردات خودرو و تولیدات غیر استاندارد در هرگونه صنعتی، مورد قبول سازمان نیست و دیگر تکرار نمی‌شود، بنده قول این موضوع را پیشتر داده و به وعده‌های خود نیز عمل کرده‌ام.

امیدواریم در آینده نه چندان دور با اصلاح و ارتقاء شاخص های استاندارد، همکاری همه ارگان‌ها و تولیدکنندگان، شاهد ارتقا کیفیت در قطعات و خدمت رسانی بهتر به مصرف کنندگان گرامی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *