نورپردازی مدرن در دکوراسیون داخلی؛ چند ایده برای اجرا

نورپردازی نوین در دکوراسیون داخلی

نورپردازی فرآیند روشن کردن خانه، محل کار یا خیابان برای دیدن اجسام می‌باشد. نورپردازی مدرن، که این روزها در اکثر معماری‌های پیشرفته از آن استفاده می‌کنند، تنظیم مقدار نور و نحوه صحیح چیدمان لامپ‌ها است. این کار اغلب اوقات با در نظر گرفتن صرفه جویی انرژی همراه است. نورپردازی نوین عملاً از طریق‌های مختلف قابل اجرا می‌باشد. گاهی با استفاده از فناوری‌های متفاوت مانند لامپ، می‌توان بهترین نورپردازی را در محیط‌ها ایجاد کرد. در منازل مسکونی اگر نورپردازی صحیح انجام نشود مقدار زیادی انرژی برای تولید میزان نور لازم، مصرف می‌شود. در این راهنما با انواع نورپردازی مدرن و روش‌های پیاده سازی آن همراه شما هستیم. 

هدف از نورپردازی مدرن

کیفیت بالای روشنایی در گرو میزان دسترسی به انرژی برق می‌باشد. در کشورهای در حال توسعه معمولاً این میزان به شدت افت کرده و از کیفیت پایین برخوردار است. طراحی و اجرای نورپردازی مدرن، در فضای خانه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای اجرای آن در محیط خانه، باید یکسری نکات از جمله میزان نور طبیعی، سبک دکوراسیون داخلی، شغل افراد خانواده و سلیقه هر یک از آن‌ها را مد نظر قرار داد. با توجه به بررسی‌ها دسترسی به نور باعث افزایش سلامتی، راحتی، آموزش و سرگرمی همچنین بهروری بیشتر می‌شود.

نورپردازی مدرن و چیدمان در دکوراسیون داخلی
نورپردازی مدرن و چیدمان در دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی مدرن در ساختمان

به طور کلی نورپردازی مدرن، به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود. استفاده از هر کدام آن در طراحی دکوراسیون داخلی، نقش موثری در بهبود فضای خانه دارد. نور طبیعی موجود در ساختمان، علاوه بر زیبایی، سلامت افراد خانه را تضمین می‌کند. نور طبیعی خورشید از طریق پنجره‌ها و یا نورگیرهای تعبیه شده در ساختمان وارد فضای خانه می‌شود. هدایت نور به وسیله طراحی، می‌تواند به بهترین سبک انجام شود. گاهی با پرده، پارتیشن و یا چیدمان لوازم منزل می‌توان مسیر عبور نور را مشخص کرد. برای روشنایی در شب، برخی لوازم مانند چراغ‌های آفتابی یا مهتابی، لامپ‌های پر نور یا کم نور همچنین LED استفاده می‌شود. به این نوع از ابراز روشنایی نور مصنوعی می‌گویند. چیدمان وسایل روشنایی به صورت حرفه‌ای در جاهای مختلف خانه نیازمند علم نورپردازی می‌باشد. تولید و استفاده از نور مصنوعی در نورپردازی مدرن با پیشرفت چشمگیری همراه بوده است.

ترکیب نور طبیعی و نور مصنوعی همواره پاسخگوی هر نوع سلیقه‌ای در طراحی نورپردازی مدرن می‌باشد.

انواع نورپردازی مصنوعی

استفاده از نور مصنوعی یا همان لامپ‌ها و LEDهای مختلف، در سرتاسر خانه به شیوه‌های متفاوت انجام می‌شود. برای اینکه سبک مورد نظر خود را مناسب با خانه‌تان انتخاب کنید ادامه مطلب را بخوانید.

نورپردازی مصنوعی به چند دسته تقسیم می‌شود. در بخش بعدی با انواع نورپردازی مدرن مصنوعی بیشتر آشنا می‌شویم.

  • نورپردازی عمومی
  • نورپردازی متمرکز یا تاکیدی
  • نورپردازی ریلی
  • نورپردازی وظیفه‌ای

نورپردازی عمومی و استفاده از آن در محیط مناسب

در نورپردازی عمومی، استفاده از نور به طور کلی اجرا می‌شود. به این صورت که از نور زیاد در نمایش دادن بخش‌های مختلف خانه همچنین جزئیات و اشیا استفاده می‌شود. نورپردازی عمومی برای خانه‌های بزرگ با اشیا فراوان مناسب است. زیرا به صورت جزئی نمی‌توان بر روی هر یک از وسایل نورپردازی انجام داد. نورپردازی عمومی، طراحی پیچیده‌ای ندارد و معمولاً از لامپ‌های بزرگ با مقدار وات بیشتر استفاده می‌شود. استفاده همزمان از چند ابراز روشنایی باعث ایجاد نورپردازی عمومی می‌شود و در زیبایی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد.

تکنیک‌های متفاوتی در نورپردازی مدرن عمومی وجود دارد که طراح بر اساس سلیقه مخاطب آن را اجرا می‌کند. به کار بردن لوستر، هالوژن، چراغ مخفی و آباژور در نورپردازی عمومی دیده می‌شود. ترکیب نور سفید و زرد خانه شما را از یکنواختی خارج می‌کند. و جلوه زیبایی به آن می‌بخشد. از این سبک نورپردازی می‌توان برای طراحی دکوراسیون داخلی تالارها و سالن اجتماعات استفاده کرد.

نورپردازی مدرن و روشنایی عمومی
نورپردازی مدرن و روشنایی عمومی

 نورپردازی متمرکز یا تاکیدی چه نقشی دارد؟

از مدرن‌ترین روش نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی، نورپردازی متمرکز می‌باشد. در این روش همانطور که از نامش مشخص است نور را بر روی اجسام متمرکز می‌کنند. چراغ‌های تکی و دیواری از ابزار روشنایی در روش نورپردازی متمرکز می‌باشد. در نورپردازی متمرکز خلاقیت حرف اول را می‌زند. با به کارگیری آن جدید‌ترین و زیباترین نورپردازی ممکن را انجام می‌دهید.

امروزه با پیشرفت صنعت الکترونیک، سبک‌های متفاوتی برای طراحی و دیزاین خانه‌های لوکس ابداع شده است. نورپردازی متمرکز، یکی از پرطرفدارترین سبک‌های نورپردازی مدرن است. از انواع چراغ‌های نورافکن، لوسترهای پایه دار و آویز در شکل‌های مدرن استفاده می‌شود. در سبک مدرن دکوراسیون داخلی بیشتر از نورپردازی متمرکز استفاده می‌شود. نور کم در دکوراسیون داخلی نقش پررنگی دارد.

چراغ ریلی و کاربرد آن در نورپردازی مدرن

اگر علاقه‌ای به استفاده از لوسترهای بزرگ و پر نور ندارید، می‌توانید چراغ‌های ریلی را در نورپردازی مدرن جای دهید. این نوع نورپردازی برای دیزاین‌ فضاهای اداری، کلینیک‌های زیبایی، ادارات و سالن‌های ورزشی مناسب است. همچنین برای اجرای دکوراسیون مدرن در خانه‌های لوکس نیز مناسب می‌باشد. در این روش نورپردازی امکان تغییر جهت نور به وسیله چراغ ریلی وجود دارد و در صورت نارضایتی از نور می‌توانید آن را به سمت دیگر هدایت کنید.

نورپردازی ریلی برای اتاق نشیمن، اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است. اجرای این سبک برای خانه‌های لوکس و دکوراسیون داخلی مدرن ضروری می‌باشد.

نورپردازی مدرن ریلی
نورپردازی مدرن ریلی

نورپردازی وظیفه‌ای چیست؟

یکی دیگر از سبک‌های نورپردازی مدرن که شباهت زیادی به نورپردازی متمرکز دارد، وظیفه‌ای می‌باشد. تفاوتی که در نورپردازی وظیفه‌ای و متمرکز وجود دارد این است که مخاطب انتظار دید بهتر اجسام از نورپردازی وظیفه‌ای را دارد. انتخاب و اجرای این سبک جلوه خاصی به اتاق نشیمن و آشپزخانه می‌بخشد. میز غذاخوری، کانتر آشپزخانه و میز آرایش از مواردی است که می‌توان نورپردازی وظیفه‌ای را به کار برد.

نورپردازی مدرن وظیفه‌ای بر روی کانتر آشپزخانه
نورپردازی مدرن وظیفه‌ای بر روی کانتر آشپزخانه

سخن آخر

بهره گیری از دو منبع نوری مصنوعی و طبیعی به طور هدفمند، شما را برای رسیدن به جلوه‌های زیبایی شناختی یاری می‌کند. نورپردازی مدرن دارای سبک‌ها و جهت‌های متفاوت است. با توجه به سلیقه و خوی خصلت خود می‌توانید سبک مناسب را انتخاب کنید. همچنین به کارگیری اجسام و ابزار مناسب در کیفیت طراحی نورپردازی نقش موثر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *